animmaniak16 - 2010-01-03 18:22:29 |
W tym temacie chciałbym poświęcić uwagę świętom w Japonii religijnym jak i państwowym. I oczywiście jak przystało na forum chciałbym wiedzieć co o nich myślicie. Ze względu na to iż Nowy rok rozpoczął się 2 dni temu to zaczniemy od niego. W Japonii obchodzi się święta trzydniowe, 1-3 stycznia. Zgodnie z tradycją, przed tymi świętami, sprzątają swoje domy, by pozbawić je nieczystości. Wejście do domu przystrajają kadomatsu, które wg. ich wierzeń przynoszą szczęście. Zwykle Nowy Rok spędzają z rodziną, zasiadają z rodziną. Potrawy podawane w tym dniu nazywamy osechi ryori. Dzieci z okazji Nowego Roku otrzymują pieniądze.
kadomatsu jest to tradycyjna japońska dekoracja robiona przedewszystkim z bambusa i innych roślin dekoracyjnych, w nowym roku umieszcza się je w parach przed domami na powitanie duchów lub bogów. osechi ryori grupa tradycyjnych japońskich potraw, podawanych w drewnianych lub lakowych czteroczęściowych kwadratowych pudełkach. Każda potrawa i pudełko mają znaczenie symboliczne, a wśród nich między innymi: czarna fasola (mającą rzucać urok na miejscowe diabły) słodkie ziemniaki w syropie (zapewniające zdrowie) ikra śledzia (gwarantującą płodność) czerwoną rybę tai (symbol dobrego losu) słodkie piankowe ciasto rybne i wodorosty sałatka z marynowanej rzepy kasztany kuri na słodko żelki z pszenicy i inne.
Zachęcam do wypowiadania się. :D
Następne święto to trochę spóźnione "Dzień Dojrzałości".
|
Pain Nagato - 2010-01-04 14:41:38 |
Bardzo fajny artykuł, czekałem na coś ciekawego w tym temacie i się doczekałem :D.
|
animmaniak16 - 2010-01-08 15:47:06 |
Seijin shiki (jap. 成人式) japońska ceremonia osiągnięcia dojrzałości. Ustanowiona oficjalnie w 1948, do roku 1999 odbywała się 15 stycznia, od roku 2000 jest świętem ruchomym i przypada na drugi poniedziałek stycznia. Z okazji seijin shiki wszyscy, którzy od 2 kwietnia poprzedniego roku ukończyli 20. rok życia lub osiągną ten wiek do 1 kwietnia bieżącego roku podróżują do swoich rodzinnych stron, gdzie biorą udział w uroczystości organizowanej przez władze gminne, ubrani w tradycyjne, często niezwykle kosztowne stroje. Podczas tej uroczystości przedstawiciel władz informuje wchodzących w dojrzałość o ich obowiązkach. Następnie są uroczystości w świątyniach. Organizowane są między innymi ćwiczenia kyūdō. W Japonii ukończenie 20 lat pozwala na uczestnictwo w życiu politycznym oraz picie alkoholu, palenie papierosów. Pochodzenie święta - święto to wywodzi się z tradycji shintōistycznej, z ceremonii genpuku. I aż do wieku XIX zgodnie z nakazem zwyczaju, 10-16 letni chłopcy z rodzin samurajskich otrzymywali "eboshi" wraz imieniem, którym od tej pory posługiwali się jako dorośli ludzie. Wśród arystokracji była odprawiana inna odmiana tego rytuału "kenrei", a chłopcy z ludu otrzymywali "fundoshi". Po ceremonii chłopcy stawali się pełnoprawnymi członkami swojej społeczności. Mogli zakładać rodziny i brac udział w religijnych i politycznych sprawach społeczności. Dziewczęta z kolei. mogły zawierać małżeństwa po ceremonii zwanej "mogi", podczas której otrzymywały kimono. W ceremonii zwykle uczestniczyły dziewczęta pomiędzy 12, a 16 rokiem życia.
Genpuku (jap. 元服, Genpuku?) - ceremonia podczas której młodzi 12-14 letni samuraje stawali się dorośli. Podczas ceremoni dostawali swój pierwszy miecz, nowe imię oraz specyficzną dla samurajów fryzurę. (wikipedia) Eboshi - specjalne nakrycie głowy nakładane podczas genpuku. Fundoshi - tradycyjna bielizna japońska dla dorosłych mężczyzn po II Wojnie Światowej wyszedł z powszechnego użycia, obecnie jest używana na festiwalach lub jako strój kąpielowy. Mogi (jap. 裳着, Mogi?), także Chakumo (jap. 着裳, Chakumo?) - japońska ceremonia wejścia dziewczyny w dorosłość praktykowana od okresu Heian do Azuchi Momoyama (w rodzinie cesarskiej i wśród arystokracji do epoki Meiji). (Wikipedia) Kyūdō (pol. Kiudo; jap. 弓道 : ki lub kyū - łuk; dō - droga; dosłownie: droga łuku) - dawne japońskie łucznictwo ceremonialne, wywodzące się z tradycji samurajskich i łączące w sobie elementy równowagi walki i opanowania w filozofii zen.
Zachęcam do wypowiadania się. :D
Następne święto to "Rocznica Powstania Japonii"
|
Naruto001 - 2010-01-20 12:48:14 |
Bardzo ciekaw informacje :)
|
animmaniak16 - 2010-01-29 16:48:55 |
Dzięki wielkie za komentarze. Najbliższym zbliżającym się świętem jest Setsubun - Koniec Zimy przypadający na 03 Lutego. SETSUBUN W tym dniu, uważanym za przełom pór roku, dosłownie nazwa tego święta znaczy podział sezonów, ale zazwyczaj odnosi się do wiosny, a właściwie Risshun obchodzony w ramach wiosennego festiwalu Haru Matsuri. Najbardziej widocznym zwyczajem podczas tego święta jest rzucanie ziaren (zwykle soi) i śpiewanie "oni wa soto, fuku wa uchi!", czyli "precz z demonami, witaj szczęście!". Według tradycyjnych wierzeń rzucanie ziaren ma wypędzić demonów i pozwolić szczęściu wejść do życia i rodziny człowieka.
Tyle na dziś co prawda to nie jest wszystko o tym święcie, ale nie chce być nudny i pisać o czymś nie ciekawym. :D
|
aga9 - 2010-01-29 19:42:56 |
długi, ale bardzo fajny ciekawe informacje :D
|
Kurogane - 2010-01-31 10:02:44 |
Bardzo ciekawe informacje;]
|